نام استارتاپ: هیرا
حوزه کاری: شهر هوشمند / حمل و نقل / کارپولینگ
شماره تماس: 09199129061

معرفی کوتاه

وقتی تعداد ماشین های درحال تردد کم بشه، به دنبال اون ترافیک و آلودگی هوا هم کم میشه. تا الان به ذهن همه‌مون خطور کرده که از هر چهارتا ماشین تک سرنشین، سه تا اضافی داره تردد میکنه و هوا رو آلوده میکنه؛ ما توی هیرا بستر این کار رو فراهم کردیم. هیرا بستریه برای همپیمایی افراد با همدیگه به نحوی که همکارایی که مسیر مشترک دارند، آشنا و همراه بشن و از هر چهار ماشین در حال تردد فقط یکی به تردد ادامه بده و سه تای دیگه توی پارکینگ بمونن؛ اینجوری هم هوا کم‌تر آلوده میشه هم ترافیک کم‌تری گریبان گیر شهر میشه.


معرفی و توضیحات تکمیلی

ظرفیت جمعیتی شهرها مسأله‌ای حیاتی است که در عصر حاضر باعث بروز مشکلات بسیاری شده است؛ چه آن که اولا فرهنگ و سبک زندگی رایج افراد یک جامعه می‌تواند ظرفیت مورد نیاز را تغییر دهد و ثانیا بایستی این ظرفیت ها با تغییرات جمعیتی تغییر یابند.
یکی از چالش بر انگیزترین حوزه‌ها در مدیریت کلان شهری حوزه حمل و نقل است. این حوزه، به علت درگیری مستقیم با خیابان‌ها و معابر، به عنوان یکی از اصلی‌ترین معیارهای معماری شهری، از حساسیتی دوچندان برخوردار است و نیز به خاطر تبعاتی که در حوزه های مختلف، نظیر محیط زیست و ترافیک می‌گذارد، آنچنان مهم است که در هر تصمیم گیری بایستی مد نظر قرار گیرد.
در میان راه‌های گوناگون مدیریت حمل و نقل، یکی از مهم ترین بخش‌ها مربوط به مدیریت سفر (به عنوان هسته اصلی نظام حمل و نقل) است. در این میان، یکی از راه‌هایی که برای مدیریت سفرها مطرح شده است، مفهومی است با عنوان carpooling که در فارسی به «همپیمایی» ترجمه شده است. در این راهکار استفاده از حداکثر ظرفیت خودروهای شخصی در حال تردد، به جای افزایش ظرفیت معابر و وسائل حمل و نقل، مورد توجه و تاکید قرار می‌گیرد؛ به نحوی که به ازای هر چهار نفر که سفر خود را با خودروی شخصی انجام می‌دهند، یک خودروی در حال تردد وجود داشته باشد.
تیم هیرا با شعار: «مهمه تنها نباشی»، با مطالعه تخصصی بر نمونه‌های جهانی همپیمایی و مبانی و مزایای آن، از طریق نرم افزار موبایلی همپیمایی با نام «هیرا»، انجام هیرا را در حالتی بهینه و راحت برای افراد فراهم می‌کند تا هم افراد به صورت انفرادی از مزایای همپیمایی بهره مند شوند و هم فواید اجتماعی همپیمایی برای شهر حاصل شود. شایان ذکر است که تیم هیرا، در قالب اپلیکیشن خود، سرویس همپیمایی را در سه بعد سازمانی، رویدادی و عمومی ارائه می‌دهد تا در هر موقعیت، به تناسب نیازها بتوان همپیمایی را اجرا نمود.