هاب اصفهان

هیرا

همپیمایی،راهکاری ساده و آشنا

هم پیمایی (carpooling به فارسی: کارپولینگ؛ به معنای با هم پیمودن)، از روش های نوین مدیریت سفر است که در پی آن است تا با تجمیع و هماهنگی افراد با مقصد و مسیر، مبدأ و مسیر و یا تنها مسیر مشترک، از استفاده ی انفرادی از خودروهای شخصی جلوگیری کند. این راهکار در اواخر قرن بیست در ایالات متحده امریکا برای مدیریت بحران سوخت سال 1970 پیشنهاد و اجرا شد اما پس ازآن نیز به علت مزایای  بسیار نظیر کاهش آلودگی هوا، مصرف سوخت، ترافیک و هزینه ها، همچنان در عرصه مدیریت کلان شهری و ترافیکی باقی ماند و حتی جای خود را در میان سازمان ها و مدیران مشاغل نیز پیدا کرد.

استارتاپ هیرا، به عنوان استارتاپ حوزه کارپولینگ، پس از مطالعات تخصصی فراوان و بررسی مدل های اجرای همپیمایی در سرتاسر جهان، بر آن شد تا اپلیکیشن هیرا را بر اساس تجارب و دانش جهانی، اما متناسب با نیازها و فرهنگ جامعه ایرانی طراحی کرده و تلاش خود را برای اجرای هم پیمایی در ایران به کار گرفت تا بتواند علی رغم مصائب و مشکلاتی که برای استارتاپی در حوزه کارپولینگ و همپیمایی میتواند وجود داشته باشد، این فرهنگ صحیح و این شیوه بهینه از مدیریت سفر را در ایران اجرا نماید.

اپلیکیشن همپیمایی «هیرا» بستری برای همپیمایی افراد است که با دانش تخصصی و پیاده سازی الگوریتم های دقیق باعث میشود تا کاربران از تمامی مزایای همپیمایی بهره مند شوند و نیز با مدیریت صحیح قادر است تا هم به عنوان یک اپلیکیشن موبایلی و هم سامانه ای برای همپیمایی برای شما سودمند باشد.

برای درک لزوم اجرای همپیمایی کافیست بدانید با این روش، هوای کلان شهرها از سطح «سالم» خارج نمیشود، ترافیک شهری و نیز هزینه های حمل و نقل تا 70% کاهش می یابند و همچنین سرمایه ی اجتماعی به طور چشمگیری افزایش خواهد یافت. مثلا در کلان شهری مانند اصفهان، از مجموع 4 میلیون سفر روزانه، 6 میلیون صندلی خالی تردد میکند که در صورت اجرای همپیمایی، به گزارش شورای اسلامی شهر اصفهان، معضلات ترافیکی و محیط زیستی این سفرهای روزانه از شهر اصفهان رخت بر خواهند بست.

استارتاپ حوزه ی هم پیمایی هیرا نیز پس از پی بردن به لزوم پرنمودن خلا همپیمایی در ایران و دریافتن این نکته که بسیاری از مشکلات جامعه شهری ایران با همپیمایی مرتفع میگردند، تمام تلاش خود را بر ساخت اپلیکیشن همپیمایی گذاشت تا بتواند خدمتی در حد توان به مردم جامعه خویش کرده باشد.

درباره

سال تاسیس:
:
حمل و نقل
:
3
:

اعضا

هاب اصفهانماندانا پاکروان
هاب اصفهانمیثم غرة الحمید
هاب اصفهانمرضیه عظیمی

شبکه های اجتماعی

گالری تصاویر

خدمات

سفر اشتراکی درون شهری

سفر اشتراکی دوران شهری به عنوان یک روش حمل و نقل، معمولاً توسط سیستم‌های حمل و نقل عمومی شهری ارائه می‌شود. این سیستم‌ها از جمله اتوبوس‌های شهری، متروها، تاکسی‌های مشترک،تاکسی های اینترنتی و سامانه‌های رانندگی اشتراکی مانند سامانه همپیمایی هیرا می‌توانند باشند.

در سفر اشتراکی دوران شهری، افراد مختلف با استفاده از یک وسیله نقلیه مشترک به مقصد خود می‌رسند. این وسیله نقلیه می تواند وسیله نقلیه عمومی باشد که رای استفاده عمومی طراحی شده است (اتوبوس،مترو،تاکسی خطی و …) یا از ظرفیت تردد خودروهای شخصی برای حمل و نقل استفاده کند (هیرا) و افراد مختلفی که در یک مسیر مشابه حرکت می‌کنند، می‌توانند از آن استفاده کنند.

مزایای سفر اشتراکی دوران شهری شامل کاهش ترافیک، کاهش آلودگی هوا، صرفه‌جویی در هزینه سفر و استفاده بهینه از ظرفیت وسایل نقلیه است. علاوه بر این، سفر اشتراکی دوران شهری می‌تواند به کاهش تعداد خودروهای شخصی در خیابان ها و در نتیجه کاهش آلودگی و ترافیک که یکی از چالش برانگیز ترین مشکلاتی است که شهرها و کلان شهر ها امروزه درگیر آن هستند کمک شایان ذکری کند.

در سامانه های آمار و اطلاعات شهری انواع سفرهای درون شهری معمولا به دسته بندی های زیر تقسیم می شوند:

– سفر شغلی

– سفر آموزشی

– سفرخرید

– سفر تفریح

– سفر هیچ سر خانه

– سفر کار شخصی

با توجه به آمار های ارئه شده، بیشترین تعدد سفر در دو دسته اول یعنی سفرهای شغلی و سفرهای آموزشی انجام می گیرد که اتفاقا این گروه از سفرها، از جمله سفرهایی هستند که بیشترین فراوانی سفر با خودروی شخصی و اتفاقا بصورت تک سرنشین را تشکیل می دهند.

البته گروه دیگری از سفرها نیز بصورت مستتر در این لیست می توانست قرار دارد که با توجه به اینکه بین دو دسته سفر شغلی و سفر آموزشی مشترک می باشد، در دسته بندی آمار قرار نمی گیرد اما یکی از دسته بندی های اصلی انواع اهداف سفر در هیرا می باشد.

براین اساس، هیرا به عنوان پلتفرم استفاده بهینه از ظرفیت خالی خودروهای شخصی در سفرهای درون شهری، خدمات خود را در سه دسته بندی زیر ارائه می کند:

– سفرهای مشترک شغلی یا سازمانی

– سفرهای مشترک آموزشی

– سفرهای مشترک رویدادی

هیرا در کنار اولیا و ارائه کنندگان سرویس مدارس برای همپیمایی

سرویس های مدارس، به عنوان یکی از اولین مصادیق مدیریت بهینه سفر به شمار میروند که در جهان به ride sharing شناخته میشود. مبنای این راهکار استخدام خودرو برای پیمایش سفر و استفاده ی حداکثری از ظرفیت خودرو برای تقسیم هزینه هاست. پلتفرم هیرا به واسطه تخصص و دانش کسب شده خود، قادر است تا در سیستم مسیریابی و هماهنگی رانندگان و دریافت کنندگان خدمت، یعنی دانش آموزان، به کمک شرکت های ارائه کننده سرویس مدارس بیاید. این همکاری هم از سویی از نظر مالی برای شرکت ارائه کننده خدمت سودمند است و هم از نظر تسهیل مدیریت سفرها بسیار میتواند حائز اهمیت باشد.

از سویی دیگر، هیرا برای اولیای دانش آموزانی که به هر دلیلی از سرویس مدارس استفاده نکنند، بستری را فراهم می آورد تا برای پیمودن مسیر خانه تا مدرسه، اولا متحمل هزینه کمتری شوند و در ثانی زحمات بسیار کمتری بر آنان تحمیل شود؛ به نحوی که با دریافت و تحلیل اطلاعات لازم، و ارائه راه حلی بهینه، تعداد روزهایی که اولیا مجبور به انجام شخصی حمل و نقل فرزند خود به سمت مدرسه هستند به یک چهارم برسد.

هیرا همپیمایی را در دانشگاه هم اجرا میکند

دانشجویان همواره به عنوان جوانان آگاه و فعال جامعه، در رواج روش های نوین و سودمند پیشگام بوده اند. همپیمایی از روش های نوین مدیریت کلان است که باعث کاهش آلودگی هوا، حفاظت از محیط زیست، کاهش مصرف سوخت، کاهش ترافیک و افزایش سرمایه های اجتماعی و شکل گیری روابط انسانی در واقعیت میشود و تمام مزایا را به ضمیمه صرفه اقتصادی عرضه میدارد.

استفاده حداکثری از ظرفیت خودروهای در حال تردد با تجمیع افراد، راهکار ساده ای است که در جهان با عنوان carpooling (به فارسی: کارپولینگ؛ به معنای هم پیمایی، باهم پیمودن) شناخته میشود. این راهکار ساده و در عین حال بسیار موثر، به غیر از فواید جمعی نامبرده که از قضا همواره در میان اکثر دانشجویان دغدغه بوده است، فایده بسیار مهمی برای داشنجویان دارد که عبارت است از شکل گیری روابط واقعی و آشنا شدن با دیگر دانشجویان که هم باعث شکل گیری رفاقت های بسیار فوق العاده ای میشود و هم از دیگر سو میتواند در آینده ی دانشجویان تاثیرات به سزایی داشته باشد.

در رویدادها چگونه به همپیمایی بپردازیم؟

رویدادها، اعم از نمایشگاه ها، فروشگاه ها، اکران های سینمایی، کنسرت ها، رویدادهای آموزشی و…، با هر انگیزه ای برگزار شوند، مستلزم آنند که افراد در آن ها شرکت داشته باشند. استفاده شرکت کنندگان از خودروی شخصی باعث میشود تا مسیرهای منتهی به محل برگزاری رویداد شلوغ شده و نیز جای پارک موجود کفاف خودروها را ندهد؛ نتیجه این امر آن است که اولا به خاطر این مسائل افراد از حضور در آن رویداد منصرف میشوند و ثانیا انتظاراتی که برگزار کنندگان داشته اند برآورده نشود.

همپیمایی که از راهکارهای مدیریت کلان برای کنترل و کاهش ترافیک است، هدف خود را استفاده حداکثری از ظرفیت خودروهای در حال تردد از طریق تجمیع افراد در خودروها قرار داده است. فایده چنین کاری در رویدادها آن است که نسبت افراد حاضر به نسبت ماشین ها، در بیشترین حالت و استفاده همه شرکت کنندگان ازخودروهای شخصی 4 به 1 خواهد شد و در صورت تناسب رویداد با محیط برگزاری، مشکلات ترافیک و کمبود جای پارک، نه گریبان برگزار کنندگان را خواهد گرفت و نه گریبان علاقه مندان به شرکت در رویداد را. همپیمایی حتی اگر در حالت ایده آل اجرا نشود و محیط برگزاری رویداد با آن رویداد هماهنگ و متناسب نباشد، باز مفید فایده بوده و مشکلات محیطی رویداد ها را تا حد بسیار زیادی کاهش خواهد داد.

هیرا در رویدادها چگونه به برگزار کنندگان و شرکت کنندگان کمک میکند؟

برای همپیمایی در رویداد، دو راه میتوان متصور بود: یک آن که شرکت کنندگان از طریق اپلیکیشن به همپیمایی بپردازند و دیگر آن که همپیمایی شرکت کنندگان از طریق برگزار کنندگان مدیریت شود. درباره راه اول، کافیست افراد در اپلیکیشن محل برگزاری رویداد مربوط را انتخاب نمایند تا با افرادی که مسیری مشابه آن ها دارند آشنا شده و به همپیمایی بپردازند. برگزار کنندگان در این روش نقشی ندارند و میتوانند برای بهره مندی از مزایای همپیمایی در رویداد، شرکت کنندگان را به همپیمایی ترغیب نمایند.

در روش دوم، که برگزاری همپیمایی در رویداد با مدیریت و نقش پذیری برگزار کنندگان انجام میشود، تیم هیرا با برررسی نوع رویداد، شخصیت شرکت کنندگان، موضوع رویداد و اطلاعات لازم دیگر، برنامه ای مخصوص به آن رویداد طراحی و اجرا میکند تا به غیر از مزایای محیطی و ترافیکی همپیمایی، با استفاده از قواعد همپیمایی، حضور افراد در آن رویداد را عمق ببخشد و تاثیرگذاری رویداد در افراد را افزایش دهد.

هاب اصفهان
سبد خرید