کارگاه آموزشی استارتاپ های با رشد نمایی – از انتخاب ایده تا اصول رشد انفجاری استارتاپ ها در عصر فناوری های دیجیتال

استارتاپ

ثبت نام کنید

اگر می خواهید بدانید برای راه اندازی کسب و کاری که بتواند در دنیای پرشتاب امروزی دوام بیاورد چه ایده ای را باید انتخاب کنید و چگونه باید این ایده را به صورت نمایی رشد دهید، در این کارگاه آموزشی شرکت کنید.

 

چرا هنگام انتخاب ایده کارآفرینی باید به روندهای فناوری دقت کنیم؟

داستان شرکت فیلم و عکس کداک، از آن داستان­ هایی است که نشان می دهد بی توجهی به دنیای پرشتاب فناوری می تواند هر نوع کسب و کاری را نابود کند؛ حتی شرکتی با 140 هزار کارمند!

خیلی ها می دانند که شرکت کداک دیگر به قدرت قدیم وجود ندارد! بزرگترین شرکت تولید کننده فیلم ­های عکاسی جهان نابود شد! می ­دانید چرا این اتفاق افتاد؟

بله درست است! با به میدان آمدن دوربین دیجیتال، دیگر کسی به فیلم عکاسی نیازی نداشت. اما عجیب نیست که چرا چنین شرکت بزرگی از بازار اطلاع نداشت و نمی­ دانست که به زودی دوربین دیجیتال ساخته خواهد شد؟
بسیاری از افراد به اشتباه فکر می کنند که شرکت کداک به خاطر این که خیلی دیر از وجود دوربین دیجیتال آگاه شد، نتوانست خود را با این بازار وفق دهد و شکست خورد…

 

فیلم عکسبرداری شرکت کداک

 

اما واقعیت این است که اولین دوربین دیجیتال در داخل همین شرکت یعنی کداک، توسط یکی از کارمندان آن ساخته شده بود!

بله، اولین دوربین دیجیتال جهان در شرکت کداک ساخته شد. رزولوشن این دوربین یک صدم مگاپیکسل بود!

 

آقای ساسون: کارمند شرکت کداک و مخترع اولین دوربین دیجیتال جهان با رزولوشن یک صدم مگاپیکسل

 

دوربین دیجیتال می توانست انقلاب بزرگی به پا کند، چون تصاویر به صورت صفر و یک (دیجیتال) بر روی یک حافظه ذخیره می ­شدند و دیگر نیازی به فیلم ثبت یک بار مصرف نبود. با ساخت چنین دوربینی و فروش آن، سودهای کلانی می توانست به شرکت کداک سرازیر شود؛ اما این اتفاق هرگز در کداک نیافتاد! چرا؟
چون رزولوشن این دوربین آنقدر پایین بود که کداک به راحتی آن را نادیده گرفت.

البته مدیران شرکت آنقدر باهوش بودند که پیش بینی کنند بالاخره روزی خواهد رسید که رزولوشن این دوربین به حد قابل استفاده ­ای برسد، اما در محاسبه رشد این تکنولوژی اشتباه ساده ­ای کردند زیرا رشد این تکنولوژی را خطی در نظر گرفتند و مدت زمان لازم برای اینکه یک صدم مگاپیکسل به 2 مگا پیکسل که حداقل رزولوشن مورد نیاز برای تجاری شدن این تکنولوژی بود را 15 تا 20 سال برآورد کردند.

آن­ها هرگز قدرت رشد نمایی را درک نکردند و انتظار رشدی خطی برای این تکنولوژی داشتند.
اما جالب اینجاست که حدود 10 سال قبل از این ماجرا، رشد نمایی اولین بار خودش را در پردازنده های شرکت اینتل نشان داده بود و توسط جفری مور فرمول بندی و به نام قانون مور معروف شده بود:

 

“قدرت پردازنده های کامپیوتر هر سال دو برابر می شود بدون آنکه قیمت آن افزایش یابد.”

 

گوردون مور: موسس شرکت اینتل و ابداع کننده قانون مور

 

و این پیش بینی تا همین امروز هم به قوت خود باقی است و می توان گفت هر سال قدرت پردازنده های این شرکت دو برابر سال قبل افزایش می یابد، اما برای خرید چنین پردازنده ای دو برابر بیشتر پول نمی دهید، تقریبا با همان قیمت سال قبل می توانید آن را بخرید.

این قانون در مورد تمام تکنولوژی­هایی که پایه آن ها دیجیتال باشد نیز صادق است. درست است که رزولوشن دوربین دیجیتال کداک در ابتدا یک صدم مگاپیکسل بود، اما چون افزایش رزولوشن آن از قانون مور پیروی می کرد، خیلی زود می­توانست به حد فراتر از انتظاری برسد، چیزی که توسط کداک نادیده گرفته شد، اما توسط رقبای کداک درک و محقق شد.

دنیای امروز به صورت نمایی پیش می­رود اما اکثر ما به صورت خطی و محدود فکر می­کنیم. مغز ما در یک میلیون سال گذشته بهبود قابل توجهی نداشته است، اما این در حالی است که قدرت تکنولوژی هر 18 تا 24 ماه دو برابر می­شود.

 

مگر تکنولوژی­های نمایی چه مزیتی نسبت به بقیه تکنولوژی­ها دارند؟

تکنولوژی های نمایی محصولات و خدمات را متحول می­کنند و صنایع را دگرگون می­سازند. تفاوت تکنولوژی­های با رشد نمایی با تکنولوژی­های در حال منسوخ شدن در 6 کلمه است که با حرف دال شروع می­شود و آن را چارچوب 6 دال می­نامیم.

این شش دال، واکنش زنجیره ای پیشرفت تکنولوژی را تشکیل می دهند. یک نقشه راه برای توسعه سریعی که منجر به فرصت های عظیم و انقلابی خواهد شد.

 

دیجیتال شدن (Digitized)

 

هر چیزی که دیجیتال شود، همان رشد نمایی دیده شده در صنعت کامپیوتر را خواهد داشت. اطلاعات دیجیتالی به راحتی در دسترس است، به سادگی به اشتراک گذاشته می شود و می تواند با سرعت نور از طریق اینترنت همه جا پخش شود.

به محض اینکه یک محصول یا خدمت به صفر و یک تبدیل شد (از موسیقی گرفته تا بیوتکنولوژی)، آن محصول یا خدمت به یک تکنولوژی اطلاعات محور تبدیل می شود و وارد رشد نمایی خواهد شد.

 

 

 

همه چیز را می­توان به صفر و یک تبدیل کرد؛ از عکس و موسیقی گرفته تا بیوتکنولوژی

 

دست انداختن (Deceptive)

 

وقتی که محصولی به صورت دیجیتال درآمد، دوره رشد اولیه آن بسیار کند و ناامید کننده است و موجب دست انداختن توسط دیگران خواهد شد چون اصلا به نظر نمی رسد که ایده ای با رشد سریع باشد. رشد کند اولیه، ویژگیِ اصلی روندهای نمایی است که در ابتدا به نظر نمی رسد خیلی رشد داشته باشد. دو برابر کردن 0/1 منجر به تولید 0/2 ، 0/4 و الی آخر می شود (در ابتدا اصلا به نظر نمی رسد رشد چندانی داشته باشد، مثل دوربین دیجیتال شرکت کداک). اما رشد نمایی زمانی خودش را نشان می دهد که این اعداد به ۲ برسند. عدد ۲ به سرعت به ۳۲ تبدیل می شود و خیلی زود عددهای غول آسا خودشان را نمایان می کنند.

 

 

در مراحل اولیه رشد نمایی شاهد تغییرات کمی هستیم؛ کمتر از رشد خطی!

 

دگرگون ساختن (Disruptive)

 

بازار فعلی برای یک محصول یا خدمت، توسط بازار جدید تکنولوژی های نمایی دگرگون می شود. چون تکنولوژی های نمایی موجب انقلابی در تأثیرگذاری و هزینه ها خواهد شد. وقتی بتوانید یک آهنگ را بر روی گوشی خود داشته باشید، چه نیازی به خرید CD آن است؟ وقتی می توانید با همان گوشی، عکس بگیرید، ذخیره کنید و به اشتراک بگذارید، چه نیازی به خرید دوربین عکاسی و فیلمبرداری دارید؟

 

 

 

 

انفجار و دگرگونی شروع می­شود، کسب و کارهای نمایی، کسب و کارهای خطی را دگرگون می­سازند

 

دگرگونی مالی (Demonetized)

 

با ارزانتر شدن تکنولوژی، پول از معادله کسب و کار خط خواهد خورد و به جایی خواهد رسید که به نقطه رایگان برسیم. تولید نرم افزار بسیار ارزانتر از تولید سخت افزار است و کپی کردن آن نیز کاملا رایگان انجام می شود. شما همین الان می توانید بی نهایت اپلیکیشن را بر روی گوشی خود دانلود کنید تا با قیمت ناچیزی که به صفر میل می کند به کلی اطلاعات و خدمات دسترسی پیدا کنید و از آنها لذت ببرید.

 

 

 

 

در گذشته برای دسترسی به قدرت پردازش بالا نیاز به ابرکامپیوترهای بسیار گران قیمت بود. اما این امکانات اکنون تقریبا به رایگان در دسترس همگان است.

 

دگرگونی مادی (Dematerialized)

محصولات فیزیکی جدا از هم نیز از معادله خط خواهند خورد. تکنولوژی هایی مثل رادیو، دوربین عکاسی و فیلمبرداری، GPS، تلفن و ناوبری که در گذشته حجیم و گران بودند، اکنون در گوشی شما هستند و در جیب تان جای می گیرند.

 

 

 

 

 

تکنولوژی­هایی مثل GPS، رادیو، پخش، تلفن، دوربین عکاسی و فیلمبرداری و … دیگر به شکل دستگاه­های مجزا مورد استفاده نیستند و همه به صورت یک اپلیکیشن در اختیار همگان قرار دارند.

 

دگرگونی مردمی (Democratized)

وقتی محصولات و خدمات دیجیتالی شوند، افراد بیشتری می توانند به آن دسترسی داشته باشند. تکنولوژی های قدرتمند، از این به بعد فقط در اختیار دولت ها، سازمان های بزرگ یا ثروتمندان نخواهد بود و در دسترس همگان قرار می گیرد.

سی سال قبل، اگر کسی می­ خواست خدمات خود را به یک میلیارد انسان برساند، یا باید شرکتی مثل کوکا کولا می­بود و یا جنرال الکتریک که کارمندانی در صد کشور جهان داشتند. اما امروز، چنین کسی می­تواند کودکی در یک کشور دور افتاده باشد که اپلیکیشنی را در پلتفرم ­های دانلود اپلیکیشن قرار می­دهد و یک میلیارد نفر آن را دانلود و استفاده می­کنند.

 

 

 

وقتی محصولات و خدمات دیجیتالی شوند، افراد بیشتری می توانند به آن دسترسی داشته باشند

 

آنچه مخاطبان در انتهای این کارگاه آموزشی خواهند آموخت، این است که هیچ شرکت تجاری، دولتی یا غیر انتفاعی که با قوانین سنتی ایجاد شده باشند، نخواهند توانست با قدرت این 6 دال رقابت نمایند مگر این که دیدگاه جدیدی از سازمان را بپذیرند، سازمانی که به لحاظ تکنولوژیک هوشمند است و با سرعت تغییرات جهان خود را منطبق می­ سازد.

کارآفرینان نمایی از این 6دال به عنوان نقشه راه تکنولوژیک برای پیش بینی اینکه چه تکنولوژی­ هایی رو به رشد هستند و چه زمان باید بر روی فرصت­ها سرمایه گذاری کرد استفاده می­ کنند. این چارچوب به کارآفرینان مزیتی غیر قابل مقایسه با رقیبانشان خواهد داد.

امروزه رقبای شرکت­های بزرگ لیست فورچون 500 از چین و هند نیستند؛ بلکه افراد جوانی هستند که کار خود را از گاراژ شروع می­کنند و با خلق یک سازمان نمایی، تکنولوژی­های با رشد نمایی را به عنوان اهرم کار خود استفاده می­نمایند.

 

هر قرن 100 سال است؛ اما به دلیل ماهیت رشد نمایی تکنولوژی­های دیجیتال، پیشرفتی که در قرن 21 اتفاق می­افتد، به اندازه بیست هزار سال خواهد بود.

 

نتایجی که با شرکت در این کارگاه بدست خواهید آورد:

   کشف ایده:

با درک قابلیت های حوزه های فناوری، ایده ای مناسب را کشف خواهید کرد.

 

   تسلط بر نحوه اعمال رشد نمایی

خواهید توانست رشد نمایی را برای ایده تان بکار گیرید و آن را به فرصتی بی نظیر برای پشتیبانی از مردم و نیز سودآوری باورنکردنی تبدیل نمایید.

 

   تسلط بر چارچوب 6 دال

اهمیت چارچوب 6 دال برای تغییر جهان را فرا خواهید گرفت. اعمال این 6 گام در برنامه کارآفرینان موفق امروزی قرار دارد تا دنیا را تغییردهند.

 

  تسلط بر تحلیل منحنی هایپ

فرآیندی که برای تحلیل منحنی هایپ یاد خواهید گرفت همان فرآیندی است که غول های فناوری برای ایجاد نوآوری هایی که همه عاشقش هستند استفاده می کنند.

 

  شناخت فناوری های نمایی و 4 رکن اساسی سونامی فناوری

فناوری های نمایی را خواهید شناخت، خواهید فهمید که برای کارآفرینی باید بر روی کدام فناوری ها حساب جدی باز کنید. همچنین یک دسته بندی بسیار جامع از این فناوری ها خواهید داشت تا در اقیانوس وسیع اخبار فناوری سردرگم نشوید.

 

  تسلط بر نحوه تفکر نمایی

سیستمی به نام MTP و Moonshot که موفقیت شما را چندبرابر می کند و دلیلی بر این که چرا شرکت های معمولی هر سال 10 درصد رشد می کنند، در حالی که شرکت های نمایی هر سال 10 برابر رشد می کنند.

 

   آموختن چیستی، چرایی و چگونگی جمع سپاری

جمع سپاری ارزشمندترین منابع دنیا (ارزشمندترین منبع دنیا پول نیست) و روشی که بتوانید فورا بزرگترین موانعی که بین اکثر شرکت ها و موفقیت شان وجود دارد را حذف نمایید و از دیگر افراد کمک بخواهید تا این کار را انجام دهند. و این جذابترین بخش ماجرا است.

گام به گام چگونگی جمع سپاری هر ریالی که برای اجرای ایده هایتان نیاز دارید را خواهید آموخت. و چگونگی بدست آوردن بهترین و نخبه ترین افراد برای عملی کردن ایده هایتان را خواهید فهمید

 

  درک چیستی و چرایی پدیده ای به نام کارآفرین نمایی

در این کارگاه با دو مدل کارآفرینی آشنا خواهید شد؛ کارآفرینی کوچک و کارآفرینی نمایی. این که چرا ایران امروز به کارآفرینان نمایی نیاز دارد و چرا کارآفرینان نمایی از هر فرد دیگری تأثیرگذارتر و البته ثروتمندتر خواهند شد.

در نهایت آنچه می­ آموزید، قدرت دگرگونی و رشد نمایی است که به شما نشان می­دهد چگونه یک ایده را بدست آورید و آن را به رشد انفجاری برسانید تا بتوانید سودآوری کنید

قبل از شرکت در این کارگاه، هر چقدر که بیشتر زندگی نامه این افراد موفق و کارهایی که می­کنند را بخوانید بیشتر گیج می­شوید که چگونه آنها کسب و کار خود را اینقدر موفق جلو می­برند. اما در این کارگاه از این اصول و فرآیندها رمز گشایی خواهد شد.

همچنین با مفهومی به نام یونیکورن  آشنا خواهید شد و اصول ایجاد چنین شرکت هایی را خواهید آموخت.

سخنران:

 

استارتاپ

مهندس سعید عارفی 

استاد و محقق دانشگاه صنعتی مالک اشتر،

کارآفرین و مربی کسب و کار،

داور مسابقات کشوری ایده شو،

مدیر ارشد دیجیتال شرکت دیاکو ارتباطات آریا

منتظرتان هستیم تا با هم به دنیای پرشتاب استارتاپ های با رشد نمایی وارد شویم…

ثبت نام کنید

شروع

9:00 ق.ظ

سه شنبه، 18 تیر 1398

پایان

1:00 ب.ظ

سه شنبه، 18 تیر 1398

آدرس

دروازه دولت، ارگ عظیم جهان نما، آسانسور شماره 6، طبقه 5

نظر بدهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *